اخبار

پیش بینی صندوق بین المللی پول از رشد اقتصادی ایران و جهان در ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳

براساس جدیدترین گزارش صندوق بین المللی پول از رشد اقتصادی جهان در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳، رشد اقتصادی ایران در ۲۰۲۲، سه درصد و در ۲۰۲۳، دو درصد پیش بینی شده است.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از صندوق بین‌المللی پول، براساس جدیدترین گزارش صندوق بین المللی پول از رشد اقتصادی جهان در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳، که در روز سه‌شنبه منتشر شد، رشد اقتصادی ایران ۳ درصدی پیش بینی شده است و چشم انداز اقتصادی ۲۱ کشور دیگر نیز اعلام شده است.

صندوق بین‌المللی پول روز سه‌شنبه، پیش‌بینی‌های رشد جهانی اقتصاد را برای سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ کاهش داد و اعلام کرد که ضربه اقتصادی ناشی از حمله روسیه به اوکراین زیاد است و تا مدت‌ها ادامه دارد.

این نهاد بین‌المللی همچنین اعلام کرد که برخی از کشورها بیشتر از سایرین ضربه خواهند خورد و برخی دیگر اصلاً تحت تاثیر این اتفاق قرار نخواهند گرفت.

بنا بر این گزارش، نرخ رشد اقتصادی ایران در سال پیش رو نیز ۳ درصد پیش‌بینی شده است. صندوق در گزارش‌های پیشین خود، نرخ رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۰ را ۳.۴ و در سال ۲۰۱۹ برابر با منفی ۶.۸ و در سال ۲۰۱۸ برابر با منفی ۶ اعلام کرده بود.

کاهش رشد اقتصادی در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳

براساس پیش‌بینی این صندوق، رشد جهانی از ۶.۱ درصد در سال ۲۰۲۱ به ۳.۶ درصد در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ کاهش خواهد یافت. همچنین، پیش‌بینی می‌شود که پس از سال ۲۰۲۳، رشد جهانی در میان مدت به حدود ۳.۳ درصد کاهش یابد.

افزایش قیمت کالاهای ناشی از جنگ و افزایش فشار قیمت‌ها منجر به پیش‌بینی تورم ۵.۷ درصدی در اقتصادهای پیشرفته در سال ۲۰۲۲ و ۸.۷ درصدی در بازارهای نوظهور و اقتصادهای در حال توسعه شده است که ۱.۸ و ۲.۸ واحد درصد بالاتر از پیش‌بینی ماه ژانویه است.

کاهش تولید ناخالص داخلی اوکراین

این نهاد بین‌المللی با اعلام اینکه تولید ناخالص داخلی اوکراین در سال ۲۰۲۲، ۳۵ درصد کاهش را تجربه خواهد، عنوان کرد که فعلا نمی‌توان برآوردی برای سال ۲۰۲۳ داشت. صندوق بین‌المللی پول اظهار کرد که حتی اگر جنگ به زودی پایان یابد، از دست دادن جان، از بین رفتن سرمایه‌های فیزیکی و فرار شهروندان به شدت مانع فعالیت‌های اقتصادی در سال‌های آینده خواهد شد.

به گفته متخصصان این صندوق، در سال ۲۰۲۱ رشد تولید ناخالص داخلی اوکراین به ۳.۴ درصد، نرخ تورم به طور متوسط به ۹.۴ درصد در سال و نرخ بیکاری نیز به ۹.۸ درصد رسید.

کارشناسان این صندوق همچنین به این واقعیت اشاره کردند که انتظار می‌رود کاهش عرضه گندم و ذرت از اوکراین منجر به افزایش قیمت این محصولات در سراسر جهان شود.

در ادامه فهرستی از پیش‌بینی جدید صندوق بین‌المللی پول در سال ۲۰۲۲ برای تولید ناخالص داخلی واقعی برای کشورهای منتخب در آسیا، اروپا و قاره آمریکا آمده است.

نام کشورپیش‌بینی تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۲
هند۸.۲ درصد
عربستان سعودی۷.۶ درصد
اسپانیا۴.۸ درصد
چین۴.۴ درصد
استرالیا۴.۲ درصد
امارات متحده عربی۴.۲ درصد
سنگاپور۴.۰ درصد
کانادا۳.۹ درصد
ایالات متحده آمریکا۳.۷ درصد
بریتانیا۳.۷ درصد
نیجریه۳.۴ درصد
فرانسه۲.۹ درصد
کره جنوبی۲.۵ درصد
ژاپن۲.۴ درصد
ایتالیا۲.۳ درصد
آلمان۲.۱ درصد
مکزیک۲.۰ درصد
آفریقای جنوبی۱.۹ درصد
برزیل۰.۸ درصد
روسیه۸.۵ – درصد
اوکراین۰.۳۵- درصد

منبع
IMFCNBC

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا