اخبار

صادرات نفت ایران به چین افزایش یافت

براساس داده‌های شرکت کپلر، صادرات نفت ایران و ونزوئلا به چین در سال ۲۰۲۱، حدود ۵۳ درصد افزایش یافته است.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از بلومبرگ (Bloomberg)، داده‌های شرکت کپلر (Kepler Petroleum) نشان می‌دهد که صادرات نفت ایران و ونزوئلا به چین، علی‌رغم تحریم‌های آمریکا در سال ۲۰۲۱، نسبت به سال ۲۰۲۰، ۵۳ درصد افزایش یافته است. چین ۳۲۴ میلیون بشکه نفت از این دو کشور خریداری کرده است. این بیشترین میزان از سال ۲۰۱۸ است که در آن چین ۳۵۲ میلیون بشکه از این دو کشور خریداری کرد.

خریداران چینی، به ‌ویژه پالایشگاه‌های خصوصی، از سیاست شدید واشنگتن در قبال ایران و ونزوئلا سود برده‌اند و پس از توقف خرید از سوی همتایان خود در سایر نقاط آسیا، مدت‌ها بدون توجه به تحریم‌های آمریکا، به خرید نفت ادامه داده‌اند.

انبوه محموله‌های نفت فروخته نشده، افزایش قیمت‌های بین‌المللی و صدور سهمیه‌های واردات نفت خام بیشتر توسط پکن، پالایشگاه‌های خصوصی در چین را تشویق کرده است تا نفت بیشتری را از این دو کشور وارد کنند. این محموله‌ها معمولا در اطلاعات رسمی گمرک نشان داده نمی‌شوند.

افزایش واردات نفت همزمان با افزایش قیمت این محصول

آنوپ سینگ، رئیس تحقیقات درباره نفتکش‌ها در شرکت کارگزاری کشتیرانی برائمر ای‌سی‌ام (Braemar ACM) گفت: این افزایش واردات همزمان با افزایش قیمت نفت رخ داد.

وی در ادامه مدعی شد که آمریکا که برای توافق هسته‌ای با ایران در حال تلاش است و سختگیری در خصوص تحریم‌ها را تا حدودی کاهش داده است.

به گفته سینگ، حمل و نقل نفتِ تحریم شده، معمولا با کشتی‌های قدیمی که باید اسقاط می‌شدند، صورت می‌گیرد و این امر باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود.

وی تأکید کرد که محموله‌ها ممکن است مستقیما از کشور مبدأ با نفتکش‌هایی که فرستنده‌های آن‌ها خاموش است، حمل شوند و یا اینکه روی آب، در بین کشتی‌ها منتقل شوند.

اغلب نام تجاری نفت خام ایران و ونزوئلا تغییر می‌کند و به عنوان نفت عمان و مالزی عرضه می‌شود. داده‌های رسمی نشان می‌دهد که چین از دسامبر ۲۰۲۰ هیچ نفت خامی از ایران دریافت نکرده است، در حالی که واردات از عمان و مالزی افزایش یافته است.

منبع
Bloomberg

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا