اخبار

پیش بینی جی پی مورگان از قیمت نفت: قیمت هر بشکه نفت به ۳۸۰ دلار می‌رسد

تحلیلگران جی پی مورگان هشدار دادند که اگر تحریم‌های آمریکا و اروپا سبب شود تا روسیه اقدامی تلافی‌جویانه انجام دهد، قیمت جهانی نفت ممکن است به بشکه‌ای ۳۸۰ دلار افزایش یابد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از بلومبرگ، تحلیلگران جی پی مورگان هشدار دادند که اگر تحریم‌های آمریکا و اروپا سبب شود تا روسیه اقدامی تلافی‌جویانه انجام دهد و میزان تولید نفت را کاهش دهد، ممکن است قیمت جهانی نفت به بشکه‌ای ۳۸۰ دلار افزایش یابد.

کشورهای گروه هفت در حال طراحی مکانیزمی هستند که قیمت‌های نفت را که نفت روسیه باعث افزایش آن‎‌ها شده است، کاهش دهند. آن‌ها می‌خواهند از این طریق ماشین جنگی ولادیمیر پوتین در اوکراین را ضعیف کنند. اما با توجه به موقعیت مالی مستحکم مسکو، تحلیلگران جی‌پی‌مورگان از جمله ناتاشا کانوا در یادداشتی به مخاطبان خود اعلام کردند که روسیه به راحتی می‌تواند بدون آسیب چندانی به اقتصاد خود، تولیدات نفت را تا روزانه ۵ میلیون بشکه کاهش دهد.

افزایش قیمت نفت

پیامدهای این اقدام برای سایر کشورهای جهان فاجعه‌بار خواهد بود. کاهش سه میلیون بشکه‌ای در تولیدات روزانه نفت می‌تواند شاخص نفت خام لندن را تا ۱۹۰ دلار به ازای هر بشکه افزایش دهد. سناریوی بدتری که وجود دارد، همان کاهش ۵ میلیون بشکه‌ای نفت است که قیمت نفت خام را تا ۳۸۰ دلار بالا می‌برد.

کمبود منابع نفت در بازار جهانی به نفع روسیه است

تحلیلگران نوشتند که واضح‌ترین و محتمل‌ترین خطر پیش‌روی مکانیزم کاهش قیمت نفت این است که روسیه در آن همکاری نکند و در عوض با کاهش صادرات نفت این اقدام را تلافی کند. کمبود منابع نفت در بازار جهانی به نفع روسیه است و احتمال دارد دولت این کشور با کاهش تولیدات خود دولت‌های غربی را متحمل ضرر و فشار اقتصادی کند.

روز پنجشنبه، ۹ تیر ماه وزیر نفت ایران گفت که بازار جهانی نیازمند افزایش صادرات از سوی ایران است. او گفت که وضعیت بازار جهانی نفت به گونه‌ای است که بازگشت نفت ایران به بازار می‌تواند پاسخگوی بخشی از مشتریان و کمک کننده به ایجاد تعادل و آرامش در بازار‌های جهانی باشد.

منبع
Bloomberg

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا