اخبار

روش های فروش املاک در بورس کالا تشریح شد

سرپرست مدیریت مطالعات اقتصادی و امور بین‌الملل بورس کالای ایران با تشریح روش های فروش املاک در بورس کالا از فروش املاک به شکل عرضه فیزیکی یا صندوق سرمایه‌گذاری در بورس کالا خبر داد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری کالاخبر، معین محمدی‌پور، سرپرست مدیریت مطالعات اقتصادی و امور بین‌الملل بورس کالای ایران در سمینار مدیریت دارایی، ابزارها و فرصت‌های بورس کالا در صنعت ساختمان با بیان اینکه عمده محصول‌های صنایع اصلی بالادست کشور در بورس کالا عرضه می‌شود، گفت: چهار بازار بورس در ایران فعال بوده و سازمان بورس بر فعالیت این بازارها نظارت دارد.

محمدی‌پور با بیان اینکه بورس کالا دارای مشتریانی محدودتر اما در ابعاد بزرگ‌تر است، اظهار کرد: عرضه محصول‌هایی همچون سیمان، میلگرد، شیشه، ورق‌های فولادی و … را می‌توان در این بازار به شکل فیزیکی انجام داد. از طرفی معاملات اوراق بهادار مبتنی بر کالا نیز در بورس کالا طراحی شده که افراد در ابعاد پایین سرمایه‌گذاری کنند و تاکنون عرضه سیمان، شیشه، میلگرد، سکه، زعفران و پسته از این طریق انجام گرفته است.

وی با اشاره به روش های فروش املاک در بورس کالا، اضافه کرد: فروش املاک در بورس کالا به شیوه عرضه فیزیکی یا صندوق سرمایه‌گذاری انجام می‌گیرد. در عرضه فیزیکی املاک، تا لحظه فروش املاک هزینه خاصی از فروشنده اخذ نمی‌شود.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: صندوق‌های املاک و مستقلات نیز به نوعی اوراق بهادار سازی املاک بزرگ شناخته می‌شوند. واحدهای تجاری بزرگ را که نمی‌توان یکجا به فروش رساند، در اوراق بهادار سازی تبدیل به صندوق املاک کرده و بدون اینکه مدیریت از دست رود، درصدی از آن به فروش می‌رود.

استفاده از سلف استاندارد مسکن برای فروش املاک در بازار بورس کالا دردسر کم‌تری دارد

وی با اشاره به روش سلف استاندارد مسکن برای فروش املاک در بازار بورس کالا، بیان کرد: با این روش، سعی می‌شود موانع رونق زمین و ساختمان رفع شوند. این روش، نوعی پیش فروش متری ساختمان‌های بزرگ بوده و تضامینی گرفته می‌شود در موعد مقرر، سود پرداخت شود.

سرپرست مدیریت مطالعات اقتصادی و امور بین الملل بورس کالای ایران گفت: این روش، دردسر و درگیری کم‌تری برای سرمایه‌گذاران و صاحبان املاک نسبت به پروسه طولانی بانک‌ها دارد.

وی خاطرنشان کرد: متقاضیان می‌توانند با تهیه امیدنامه و اخذ تاییده از سوی بورس کالا برای زمین و املاک خود اوراق عرضه کنند و سرمایه گذاران به متراژی از زمین پیش فروش کنند و در صورت انصراف صاحب ملک، تاخیر در تحویل سود و … نیز مبتنی بر تضامین رفتار کرد.

منبع
کالاخبر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا