اخبار

سفر نانسی پلوسی به تایوان تنش‌ بین آمریکا و چین را افزایش داد | از ممنوعیت واردات مواد غذایی تا روند نزولی سهام TSMC

منابع آگاه اعلام کردند که نانسی پلوسی، رئیس مجمع نمایندگان آمریکا اواخر وقت ۲ آگوست (۱۱ مرداد ۱۴۰۱) و یا اوایل روز چهارشنبه به تایوان سفر خواهد کرد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از رویترز، منابع آگاه اعلام کردند که چندین هواپیمای جنگی چین در نزدیکی خط میانی تقسیم‌کننده تنگه تایوان به دنبال احتمال سفر نانسی پلوسی (Nancy Pelosi)، رئیس مجمع نمایندگان آمریکا اواخر وقت ۲ آگوست (۱۱ مرداد ۱۴۰۱) یا اوایل روز چهارشنبه به تایوان، پرواز کردند. چین بارها نسبت به سفر پلوسی به تایوان هشدار داده است، اما آمریکا اعتنایی به این هشدارها نمی‌کند.

روند افزایشی تنش میان آمریکا و چین که به دنبال این خبر به وجود آمد، باعث نزول ۲.۹۸ درصدی سهام شرکت TSMC – بزرگ‌ترین تولیدکننده تراشه‌های الکترونیکی – شده است. همچنین چین واردات مواد غذایی از تایوان را ممنوع کرده و هواپیماهای جنگی خود را بر فراز آسمان تایوان به پرواز درآورده است.

پرواز هواپیماهای چینی بر فراز تایوان با شایعه سفر نانسی پلوسی به تایوان

یک منبع آگاه به رویترز خبر داد که علاوه بر هواپیماهای چینی که از صبح سه‌شنبه نزدیک خط میانی یک آبراه حساس پرواز می‌کنند، چند فروند کشتی جنگی چینی نیز از روز دوشنبه در نزدیکی خط تقسیم غیررسمی چین و تایوان حضور دارند.

وی تاکید کرد که یک هواپیمای چینی بارها حرکاتی تاکتیکی انجام داد و برای مدت کوتاهی از خط میانی این دو منطقه عبور کرد و به سمت دیگر تنگه چرخید؛ در حالی که هواپیماهای تایوانی نیز در همان نزدیکی در آماده‌باش بودند. این اقدام‌های تحریک‌آمیز چین در شرایطی انجام شد که معمولا هواپیماهای هیچ‌یک از دو طرف از خط میانه عبور نمی‌کنند.

در همین حال، خبرگزاری مرکزی رسمی تایوان نیز به نقل از منابع ناشناس گزارش داد که وزارت دفاع تایوان سطح آمادگی رزمی خود را از صبح سه‌شنبه تا ظهر پنجشنبه تقویت کرده است. به گزارش این خبرگزاری، سطح آمادگی نیروهای مسلح تایوان به دو دوره «زمان صلح» و «زمان جنگ» تقسیم می‌شود. در حال حاضر ارتش در حالت «زمان صلح» باقی مانده، اما با توجه به سطح تهدید، ممکن است به‌سرعت تغییر کند.

رئيس مجلس نمایندگان آمریکا در جریان تور آسیایی جنجالی خود، روز دوشنبه وارد سنگاپور شد و سه‌شنبه از مالزی دیدن کرد. دفتر او اعلام کرد که پلوسی به کره جنوبی و ژاپن نیز خواهد رفت اما به سفر تایوان اشاره‌ای نکرد.

وزارت خارجه تایوان اعلام کرد که در مورد گزارش‌های مربوط به برنامه‌های سفر پلوسی اظهارنظر نمی‌کند؛ با این حال، کاخ سفید تصریح کرد که او حق دارد چنین سفری را انجام دهد.

آمریکا: مرعوب هشدارهای چین نمی‌شویم

جان کربی (John Kirby)، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید در پاسخ به خبرنگاران درباره تبعات این سفر گفت: پاسخ‌های پکن می‌تواند شلیک موشک در نزدیکی تایوان، فعالیت‌های هوایی یا دریایی در مقیاس بزرگ، یا ادعاهای جعلی بیشتر باشد؛ مانند این ادعا که تنگه تایوان یک آبراه بین‌المللی نیست. ما قصد نداریم به تنش و درگیری با چین وارد شویم؛ اما مرعوب این کشور نیز نخواهیم شد.

در سوی دیگر، ژائو لی‌جیان (Zhao Lijian)، سخنگوی وزارت خارجه چین هم روز دوشنبه گفت که سفر پلوسی به تایوان مداخله آشکار در امور داخلی چین خواهد بود و هشدار داد که ارتش آزادی‌بخش خلق چین هرگز بیکار نخواهد نشست.

پکن، تایوان را بخشی از قلمرو خود می‌داند و بازدید مقام‌های آمریکایی از تایوان را به ارسال پیامی به اردوگاه استقلال‌طلبان در این جزیره توصیف می‌کند. در همین حال، تایوان ادعاهای حاکمیت چین را رد می‌کند و می‌گوید فقط مردم آن منطقه می‌توانند در مورد آینده جزیره تصمیم بگیرند. واشنگتن با تایوان روابط دیپلماتیک رسمی ندارد، اما طبق قوانین ایالات متحده موظف است ابزار دفاع از خود را در اختیار این جزیره قرار دهد.

چین واردات مواد غذایی از تایوان را ممنوع کرد | دلیل ممنوعیت واردات از گمانه‌زنی تا واقعیت

براساس گزارش راشاتودی، شورای کشاورزی تایوان امروز اعلام کرد که چین به طور موقت واردات محصولات غذایی از چند شرکت تایوانی را متوقف کرده است و اکنون در حال بررسی این موضوع است که چه تعداد شرکت ها با این تعلیق مواجه شده‌اند که برخی این اقدام را در واکنش به سفر نانسی پلوسی به تایوان عنوان می‎کنند.

در حال حاضر، شرکت‌هایی که در فهرست تعلیق واردات قرار دارند، شامل تولیدکنندگان برگ چای، میوه‌های خشک، عسل، دانه‌های کاکائو و سبزیجات هستند؛ همچنین صید از حدود ۷۰۰ کشتی ماهیگیری نیز در این فهرست قرار دارد.

به نظر می‌رسد دلیل رسمی این ممنوعیت به پایبندی شرکت‌ها تایوانی به قوانین جدید گمرک چین که از آوریل سال گذشته اعلام شد، باز می‌گردد. با این حال، آمارهای اداره کل گمرک چین نشان می‌دهد که چندین شرکت تایوانی که وضعیت ثبت آن‌ها به روز است، نیز تحت تأثیر این ممنوعیت قرار گرفته‌اند.

گمرک چین در وب سایت خود، ۱۰۷ برند ثبت شده تایوانی را در دسته «کراکر (نوعی شیرینی)، شیرینی و نودل» قرار داده است که ۳۵ شرکت از این تعداد، با وجود ثبت به روزرسانی شده، برچسب «واردات به طور موقت تعلیق شده‌اند» دارند.

اما در تایوان، این تصمیم چین برای توقف واردات محصولات غذایی، از سوی برخی، نوعی انتقام از سوی پکن برای سفر روز سه‌شنبه پلوسی تلقی می‌شود.

با احتمال سفر پلوسی، سهام بزرگ‌ترین تولیدکننده تراشه‌های الکترونیکی منفی شد

با افزایش احتمال سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان سهام شرکت تی‌اس‌ام‌سی (TSMC) تایوان که بزرگ‌ترین تولیدکننده تراشه‌های الکترونیکی در جهان به شمار می‌رود و در معاملات امروز ۲.۹۸ درصد منفی شد. دلیل منفی شدن ارزش سهام این شرکت توجه ویژه سهامداران به تبعات سفر پلوسی به تایوان است که به شدت دولت چین را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ عصبانی کرده است. در معاملات امروز شاخص کل بورس تایوان هم بیش از ۲ درصد منفی شد.

منبع
ReutersRT

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا