اخبار

آمریکا برای نخستین بار بزرگ ترین صادر کننده گاز طبیعی مایع به اروپا شد

دبیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد که آمریکا برای نخستین بار بزرگ ترین صادر کننده گاز طبیعی مایع به اروپا شد و روسیه را پشت سر گذاشت.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از TASS، فاتیح بیرول، دبیر کل آژانس بین‌المللی انرژی با انتشار توییتی در صفحه شخصی خود اعلام کرد که آمریکا برای نخستین بار در ماه ژوئن بزرگ ترین صادر کننده گاز طبیعی مایع به اروپا شد و روسیه را پشت سر گذاشت.

وی اضافه کرد که کاهش صادرات گاز روسیه به اروپا باعث شده تا برای نخستین بار در تاریخ، اروپا LNG بیشتری را از آمریکا نسبت به واردات گاز طبیعی از روسیه به وسیله خط لوله داشته باشد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی بیرول، آمریکا در ماه ژوئن معاد ۵ میلیارد متر مکعب گاز به اروپا صادر کرده است اما صادرات گاز روسیه به اروپا کمی کمتر از این رقم بوده است. در ۵.۵ ماه سال ۲۰۲۲، گازپروم صادرات گاز خود به کشورهای غیر CIS (از جمله عرضه به چین) را ۸.۹ درصد کاهش داد و به ۶۵.۶ میلیارد متر مکعب رساند.

شرکت گازپروم روسیه اخیرا اعلام کرده که به خاطر مشکلات فنی ناشی از تحریم‌ها صادرات گاز به آلمان را ۶۰ درصد کاهش داده است. ماجرا از این قرار است که گازپروم اعلام کرده شرکت زیمنس آلمان واحدهای تقویت فشار گاز را وارد مدار نکرده است. زیمنس هم گفته به خاطر تحریم روسیه، کانادا اجازه انتقال این تجهیزات از مونترآل به آلمان را نمی‌دهد.

در ۲۷ آوریل نیز گازپروم اعلام کرد که عرضه گاز به شرکت بلغارگاز Bulgargaz و پی‌جی‌نینگ (PGNiG) لهستان را به دلیل عدم پرداخت به روبل در موعد مقرر به طور کامل متوقف کرده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور پوتین، در ۲۳ مارس دستور داد که کشورهای غیردوست باید هزینه گاز روسیه را به روبل بپردازند و گفت که مسکو هزینه گاز خود را با استفاده از ارز سایر کشورها به ویژه دلار و یورو دریافت نخواهد کرد.

منبع
TASS

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا