اخبار

آغاز بازار بورس ۱۰ آذر / معاملات مثبت در کلیت بازار بورس

معاملات آغاز بازار بورس ۱۰ آذر به گونه‌ای رقم خورد که همسو با جریان روزهای گذشته، تقاضا زیاد بود و شاخص کل ۲.۱۸ درصد رشد کرد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت ‌نیوز، در آغاز بازار بورس ۱۰ آذر روند معاملات همانند روزهای گذشته بسیار مثبت، بود به نحوی که شاخص کل با ۲.۱۸ درصد رشد به عدد یک میلیون و ۴۵۸ هزار واحد رسید. به این ترتیب در ابتدای معاملات امروز جایگاه شاخص کل در کانال ۱.۴ میلیونی تثبیت شد. شاخص هم‌وزن نیز با ثبت روندی مثبت حاکی از رشد یک‌پارچه نمادهای کوچک و بزرگ است.

امروز نمادهای پالایشی یکم از سوی سازمان بورس مجوز فعالیت گرفتند. این نمادها با این که در دوره ریزش بورس با وجود ۳۰ درصد تخفیف هم منفی می‌شدند، حالا تحت تأثیر جو مثبت این روزها با در پیش گرفتن روندی صعودی در روزهای اخیر و امروز زیان خود را جبران کردند.

در چارچوب آغاز بازار بورس ۱۰ آذر، شاهد هستیم که بیشترین تأثیر مثبت روی شاخص کل از سوی نمادهای فارس، شستا، تاپیکو و وغدیر است. در بازار فرابورس نیز نمادهای مارون، صبا و دی بیشترین تاثیر مثبت را دارند.

نمادهای مربوط به گروه فلزات اساسی اما امروز و روزهای گذشته رشد شارپی سایر نمادها را تجربه نکردند، هرچند که با روندی متعادل به کار خود ادامه می‌دهد. به نظر می‌رسد کند بودن رشد این نمادها نسبت به بازار این روزها، به دلیل قیمت‌گذاری دستوری زنجیره فولاد از سوی وزارت صمت باشد. همچنین شنیده‌ها حاکی از این است که در هفته‌ی جاری یک عرضه اولیه انجام خواهد شد.

با توجه به وضعیت فعلی می‌توان گفت افزایش تقاضای قابل‌توجه در نمادهای شاخص‌ساز، باعث بازگشت جو اعتماد به بازار شده است. در همین راستا شاهد هستیم سهام‌داران حقیقی مشارکت بالایی از خود نشان می‌دهند. به نحوی که به دنبال روند مثبت امروز و روزهای گذشته، سرمایه سهام‌داران حقیقی در حال تزریق به بورس است و حتی نمادهای کوچک نیز همسو با نمادهای بزرگ رشد کرده‌اند. هرچند پیش‌بینی تحلیل‌گران بر این مبنا است که در ادامه معاملات امروز اندکی عرضه افزایش خواهد داشت؛ به گونه‌ای که در پایان عرضه و تقاضا در بازار به تعادل برسد.

منبع
تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا