اخبار

پیش‌بینی بورس هفته سوم اسفند / بورس تا پیش از پایان سال سبز می‌شود؟

با توجه به ریزش‌های مداوم هفته‌ای که گذشت و همچنین تعویق بررسی FATF، در پیش‌بینی بورس هفته سوم اسفند به آینده‌ی بازار تا پایان سال پرداخته‌ایم.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت نیوز، با وجود این که در هفته‌های گذشته شاهد اعمال محدودیت دامنه نوسان از سوی سازمان بورس بورس برای کنترل شاخص کل و جلوگیری از ریزش‌ها بودیم، اما همچنان معاملات بازار در مدار منفی قرار دارد. نقدینگی و حجم معاملات بازار به شدت کاهش پیدا کرده است و اطمینان هنوز به بازار برنگشته است. در پیش‌بینی بورس هفته سوم اسفند به وضعیت بازار سهام در سایه تعویق بررسی FATF و سایر متغیرهای اساسی تا پیش از پایان سال پرداخته‌ایم.

برآیند کلی تحلیل‌گران حوزه بازار سرمایه امید زیادی را نسبت به آینده‌ی کوتاه‌مدت بازار نشان نمی‌دهد؛ در حال حاضر شوک‌های منفی به بورس در تعداد بالایی رخ داده است و به نظر نمی‌رسد اثرات منفی چنین شوک‌هایی به راحتی و به سرعت خنثی شود.

با این وجود، گروهی دیگر از تحلیل‌گران بازار بورس در پیش‌بینی بازار بورس هفته سوم اسفند دیدی امیدوارانه دارند و معتقدند تامین مالی دولت از بخش فروش اوراق انجام شده و احتمالا در جریان معاملات هفته بعد فروش اوراق کاهش پیدا می‌کند و حجم معاملات افزایش می‌یابد.

پیمان حدادی، کارشناس بازار سهام در همین رابطه گفت: به نظرم دو هفته آخر معاملات امسال روند شاخص کل مثبت است. زیرا تامین مالی دولت از سمت عرضه اوراق بدهی انجام شده و شدت فروش این اوراق در هفته بعد کاهش پیدا می‌کند و این موضوع باعث افزایش حجم معاملات می‌شود. از طرفی نیز با ورود صندوق‌های با درآمد ثابت به خرید سهام پول به بازار سهام تزریق می‌شود و قیمت سهم‌ها نیز به منطقه جذابی رسیده است.

این کارشناس بازار سهام ضمن اشاره به افزایش قیمت طلا و ارز بعد از خبر تعویق بررسی FATF، گفت: شاید بخشی از افزایش قیمت‌ها مربوط به FATF باشد اما آخر سال است و افزایش تقاضای مسافرتی نیز در ارز وجود دارد و این موضوع نیز می‌تواند محرک قیمت ارز باشد.

منبع
تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا