اخبار

بازار بورس ۲۷ دی / سقوط شاخص کل ادامه دارد

بازار بورس ۲۷ دی در ادامه ریزش‌های متعدد خود در روزها و هفته‌های اخیر، امروز نیز افتی ۳.۵ درصدی را به ثبت رساند و وارد کانال یک میلیون و ۱۰۰ هزار واحدی شد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت‌نیوز، در پایان معاملات بازار بورس ۲۷ دی شاهد ریزش ۳.۵ درصدی شاخص کل بودیم. به این ترتیب شاخص کل به سطح یک میلیون و ۱۸۵ هزار واحدی رسید. همچنین شاخص کل هم‌وزن به تبعیت از جو به شدت منفی بازار، منفی بود و ۲.۵ درصد افت را به ثبت رساند. در فرابورس نیز شاخص کل ۴۶۱ واحد افت کرده و به رقم ۱۷ هزار و ۸۵۹ واحد رسید. همچنین ارزش کل معاملات امروز در بازار بورس  ۷۰۴۲ میلیارد تومان و در بازار فرابورس ۳۸۰۱ میلیارد تومان بود.

وضعیت نمادها در بازار بورس امروز

در چارچوب معاملات بازار بورس ۲۷ دی این نمادهای شاخص‌ساز فارس، فولاد و فملی بودند که بیش‌ترین اثر ریزشی را بر شاخص کل داشتند. می‌توان گفت امروز تمامی نمادهای شاخص‌ساز در رنج منفی معامله شدند و بازار را با صف فروش تمام کردند. همچنین گروه‌های خودرو، فلزات اساسی و مواد شیمیایی بیش‌ترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. شستا و خساپا و خودرو نیز پرتراکنش‌ترین‌های امروز بورس بودند.

در فرابورس نیز شرکت‌های شاخص‌سازی همچون گهر‌زمین، پتروشیمی آریاساسول، پتروشیمی زاگرس، فولاد هرمزگان، صنعتی مینو، صبا تأمین و پتروشیمی مارون بیش‌ترین اثر کاهشی را روی بازار فرابورس داشتند. شرکت‌های چوب خزر، کاسپین، سرمایه‌گذاری سپهر صادرات، سپیدار سیستم آسیا، پلیمر آریاساسول، توسعه مسیر برق گیلان، رایان هم‌افزا و صنعت روی‌زنگان نیز پرتراکنش‌های امروز بازار فرابورس را تشکیل دادند.

تحلیل بورس امروز

به نظر می‌رسد بدبینی و بی‌اعتمادی سهام‌داران به بازار بورس و به خصوص بازار بورس ۲۷ دی، پس از سخنان رئیس‌جمهور در رابطه با دلار ۱۵ هزار تومانی شدت پیدا کرده است. عوامل دیگری نیز مانند دخالت وزارت صنعت در قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی، مصوبات مجلس در رابطه با لایحه بودجه ۱۴۰۰ در مورد نرخ محاسباتی دلار که ۱۷۵۰۰ تومان در نظر گرفته شده است و همچنین اخباری مبنی بر کسری بودجه و در آخر ابطال بحث قیمت‌گذاری فولاد در بورس کالا، بر این روند ریزشی تأثیر مضاعف گذاشته‌اند. با این حال همچنان کارشناسان به رفع روند ریزشی شاخص کل طی هفته‌ی جاری یا هفته‌های آینده امیدوار هستند و انتظار می‌رود با بازگشت روند مثبت به بازار، شاهد بازدهی در اسفند ماه باشیم.

منبع
تجارت نیوزفارس

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا