اخبار

تشکیل کانون سهامداران حقیقی چه کارکردی دارد؟

چندین هفته از اعلام پیگیری تشکیل کانون سهامداران حقیقی از سوی نمایندگان مجلس می‌گذرد و در این بین سوالی که بین سهامداران مطرح است، این است که تشکیل این کانون چه کارکردی خواهد داشت؟

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت نیوز، پس از اعلام اخباری مبنی بر پیگیری مجلس در جهت تشکیل کانون سهامداران حقیقی، حالا کارشناسان و فعالان بازار این اقدام و کارکرد ,واقعی آن را مورد سوال و بررسی قرار داده‌اند.

محمد خبر‌ی‌زاد، کارشناس بازار سرمایه در این زمینه توضیح داد: انتخابات این طرح مجازی انجام می‌شود و کسانی که به نوعی سلبریتی اینترنتی هستند، مورد توجه عموم قرار خواهند گرفت اما به نظرم این کار از سمت مجلس یک تبلیغات است. چون نمایندگان فکر می‌کنند با این کار می‌توانند روند بازار را بهتر کنند. تقریبا تمام اصناف دنیا کانون دارند اما این کانون‌ها تقریبا کاری از پیش نمی‌برند. چون تصمیمات این کانون ضمانت اجرایی ندارد و فقط می‌تواند مواردی را برای اجرا پیشنهاد کند. نکته دیگر این است که اکثر افراد حامی این طرح، به نوعی صلاحیت و سواد بازار سرمایه را ندارند.

عظیم ثابت، کارشناس بازار سرمایه هم در گفتگو با تجارت نیوز گفت: بحث کانون سهامداران بحثی است که طی دو دهه از سمت پیشکسوتان بازار دنبال می‌شود و به نظر من سهامداران خرد باید تریبون داشته باشند، اما باید نظارتی بر کسانی که برای این کانون کاندیدا می‌شود، انجام شود و این کانون باید شفافیت و مطالبه‌گری را در بازار سهام افزایش دهد.

علی خوانپانه، کارشناس بازار سرمایه هم درباره تشکیل کانون سهامداران گفت: کسی که می‌خواهد به نمایندگی از سهامداران حقیقی بورس، وارد شورای عالی بورس شود، باید سه ویژگی داشته باشد؛ اولا  تک شغله باشد، دوما تحصیلاتش در حوزه حقوق یا حوزه‌ مالی باشد و سوما به بازار سهام و بازار کالا تسلط داشته باشد.

خوانپایه همچنین به حضور یک حقوقدان و حسابدار و یک فعال مجازی در میان اعضاء اشاره کرد.

پیام الیاس‌کردی، کارشناس بازار سرمایه هم در این خصوص توضیح داد: این موضوع دو دهه است که پیگیری می‌شود، سازمان بورس باید فعالان حقیقی داشته باشد و برنامه این فعالان باید به صورت واضح و شفاف باشد.

وی اضافه کرد: انتخابات به صورت استانی برگزار می‌شود و نمایندگانش به صورت مجازی انتخاب می‌شوند و در مجموع دو نفر از آن‌ها می‌توانند دو نفر را انتخاب کنند تا آن دو نفر به شورای عالی بورس راه پیدا کنند. همچنین نهادی باید بر بازار سهام نظارت کند تا هر کسی از این فرصت سوء‌استفاده نکند.

منبع
تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا