آموزشویدئو

استفاده از سرمایه مازاد در بورس چه اهمیتی دارد؟

یکی از اصولی که باید در هنگام سرمایه گذاری در بورس و به طور کلی در بازارهای مالی به خاطر داشت، استفاده از سرمایه مازاد برای فعالیت در این حوزه است؛ نکته‌ای که اگر آن را رعایت کنیم، می‌توانیم در صورت رویارویی با ضرر و زیان در سرمایه گذاری خود، از تاثیرات منفی آن بر زندگی خود بکاهیم.

سرمایه مازاد سرمایه‌ای است که زندگی و امرار معاش شما به آن وابسته نیست و استفاده از آن برای سرمایه گذاری، مخارج روزمره شما را محدود نمی‌کند. صرف چنین پولی در بورس که به اندازه شانس سود، ریسک ضرر را نیز به همراه دارد، از نگرانی و اضطراب سرمایه گذار می‌کاهد و به او اجازه می‌دهد تا دید بلندمدت‌تری نسبت به سرمایه گذاری خود داشته باشد، چرا که به برداشت سرمایه‌ای که در بورس صرف کرده، نیازمند نخواهد بود.

استفاده از سرمایه مازاد برای سرمایه گذاری در بورس مساله‌ای است که حتی بر رفتار معاملاتی شما نیز تاثیر خواهد گذاشت. هر چه بار روانی و نگرانی سرمایه گذار کم‌تر باشد، توانایی او برای تصمیم‌گیری‌های مستقل بیشتر می‌شود و گرفتار معاملات هیجانی بازار نخواهد شد.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشت، پرهیز از قرض برای سرمایه گذاری است. مقروض بودن هر اندازه هم که قابل پرداخت باشد، با فشار روانی همراه است و ذهن فرد بدهکار پیوسته بر پرداخت مبلغی متمرکز خواهد بود که قرض گرفته است. چنین شرایطی احتمال ورشکستگی را افزایش می‌دهد و از سوی دیگر، دید بلندمدت شما را نسبت به سرمایه گذاریتان از بین می‌برد.

این شرایط باعث می‌شود که در معاملات خود ریسک‌پذیری کم‌تری داشته باشید و در این حوزه همواره با نگرانی گام بردارید و خلاف استراتژی معاملاتی خود اقدام کنید و دچار ضرر و زیان شوید.

استفاده از سرمایه مازاد خود برای سرمایه گذاری در بورس و دیگر بازارهای مالی همچنین باعث می‌شود که تصمیمات عقلانی‌تری گرفته و با کنترل هیجانات خود، گام‌های منطقی‌تری بردارید. هر چه فشار روانی و اضطراب و استرس از شما دورتر باشند، آرامش خاطر بیشتری با شما همراه خواهد شد که کمک می‌کند تصمیم‌گیری‌های درست‌تری در معاملات خود داشته باشید و شرایط بازار را بهتر بسنجید و تحلیل کنید. بنابراین با داشتن تحلیل‌های درست خواهید توانست که خرید و فروش‌های خود را بهتر تنظیم کرده و به بازدهی مطلوب‌تری دست یابید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا