اخبار

فرود ۱۴ تیر عرضه اولیه می‌‎شود

۵ درصد از سهام شرکت فولاد شاهرود با نماد فرود به روش حراج در ۱۴ تیر ماه عرضه اولیه می‌شود.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری سنا، ۱۳۵ میلیون سهم معادل ۵ درصد از سهام شرکت فولاد شاهرود با نماد فرود به روش حراج در نماد معاملاتی فرود۱ در تاریخ ۱۴ تیر ماه سال جاری عرضه اولیه می‌شود.

۵ درصد از سهام «فرود۱» با قیمت مبنای ۳ هزار و ۲۰۰ ریالی هر سهم، و حداکثر سهمیه ۶ میلیون و ۷۵۰ هزار سهمی به هر سهامدار حقیقی و حقوقی به روش حراج در بازار اول معاملات فرابورس عرضه می شود.

مشاور عرضه، شرکت کارگزاری ستاره جنوب و متعهد خرید، شرکت تامین سرمایه امید معرفی شده است. همچنین، صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی امید ایرانیان به عنوان بازارگردان معرفی شده است.

گفتنی است که به استناد تبصره ۴ ماده ۳۴ دستورالعمل پذیره‌نویسی و عرضه اولیه اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران، ارسال سفارش تنها از طریق ایستگاه‌های معاملاتی (نامک) امکان‌پذیر خواهد بود.

همچنین بر اساس ماده ۶ مکرر ۳ دستورالعمل مورد اشاره «پنجاه درصد از سهام خریداری شده در روز عرضه اولیه توسط سرمایه‌گذاران واجد شرایط تا ۹۰ روز پس از تاریخ عرضه اولیه» امکان عرضه نخواهد داشت.

عرضه اولیه فرود
اطلاعیه عرضه اولیه
برای مشاهده در سایز بزرگ‌تر، بر روی عکس کلیک کنید.

مشکلی برای تامین نقدینگی وجود ندارد

مدیرعامل شرکت فولاد شاهرود در نشست خبری یک دیدار یک عرضه ویژه معرفی «فرود» گفت: در حال حاضر دو شرکت بزرگ صنعت فولاد (فولاد غدیر ایرانیان و صنعتی معدنی چادرملو) حدود ۹۰ درصد سهام کارخانه «فرود» را در اختیار دارد و در این شرایط از نظر تأمین مواد اولیه و نقدینگی مشکلی وجود ندارد.

وی اضافه کرد: همچنین، با حمایت سهامداران عمده، پروژه‌های فولاد شاهرود بدون معطلی برای تأمین مالی پیش می‌رود و تا این لحظه مشکلی در تأمین مالی برای اجرای پروژه‌ها وجود نداشت است.

شهاب نجفیان، کارشناس ارزش‌گذاری نوآوران امین نیز در این نشست با ارائه توضیحاتی در خصوص سه روش ارزش‌گذاری فرود، اظهار کرد: ارزش شرکت بر اساس روش P/E معادل ۵۵۸ میلیارد تومان و قیمت هر سهم ۲۰۶ تومان است. بر اساس روش FCFE، ارزش شرکت ۱۱۷۶ میلیارد تومان و هر سهم ۴۳۵ تومان است.

نجفیان در تشریح نتایج روش NAV گفت: ارزش شرکت در این روش ۱۴۱۸ میلیارد تومان و قیمت هر سهم ۵۲۵ تومان برآورد شد. ارزش شرکت در روش میانگین نیز ۹۲۹ میلیارد تومان و قیمت هر سهم در میانگین ۳۴۲ تومان شده است.

این کارشناس ارزش‌گذاری نوآوران امین در ادامه به پیش‌فرض‌های ارزش‌گذاری پرداخته و اظهار کرد: در روش P/E سود ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ مورد استفاده قرار گرفته است. نرخ دلار در ارزش‌گذاری ۲۷ هزار و ۶۰۰ تومان و نرخ رشد دلار ۲۰ درصد لحاظ شده است. نرخ تورم برای بازه ۱۴۰۲-۱۴۰۱ معادل ۳۲ درصد و بعد از این دوره زمانی ۲۰ درصد در نظر گرفته شده است.

پیشینه شرکت فولاد شاهرود

مجموعه فولاد شاهرود در سال ۱۳۸۰ با سهامداری ۱۰ شرکت فرعی تأسیس و در سال ۱۳۸۶ خط تولید راه‌اندازی شد. این مجموعه برای راه‌اندازی خط تولید ذوب از سال ۹۲ با شرکت غدیر ایرانیان و پس ‌از آن با صنعتی معدنی چادرملو مشارکت کرد. در ابتدای سال ۸۷ فاز یک فولادسازی شرکت با ظرفیت ۱۰۰ هزار تن راه‌اندازی شد، با پیگیری‌های بعدی فاز دو هم در بهمن‌ ماه ۱۴۰۰ راه‌اندازی شد. به‌این‌ترتیب در حال حاضر ۲۰۰ هزار تن ذوب القایی و ۲۰۰ هزار تن میلگرد در این مجموعه تولید می‌شود.

سهامداران عمده این مجموعه، آهن فولاد غدیر ایرانیان با ۵۳.۶ درصد سهام، چادرملو ۳۴.۶ درصد سهام و سایر سهامداران که مردم ساکن شاهرود هستند، حدود ۱۰.۶ درصد از سهامداران عمده شرکت را تشکیل می‌دهند. باقی سهام نیز در اختیار شرکت‌های شمال شرق شاهرود، موسسه فرهنگی عمرانی شاهرود، سیمان شاهرود و جام امید البرز است.

منبع
سنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا