اخبار

رئیس بانک مرکزی وضعیت بازار ارز را تشریح کرد / عدم افزایش نرخ سود اوراق مشارکت

رئیس کل بانک مرکزی به تشریح وضعیت بازار ارز پرداخت و از عدم افزایش نرخ سود اوراق مشارکت خبر داد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری بورس پرس، علی صالح‌آبادی، رئیس کل بانک مرکزی درباره وضعیت بازار ارز، گفت: در حال حاضر درآمد دولت نسبت به گذشته افزایش یافته و دسترسی به منابع ارزی بهتر شده که به کنترل بازار کمک کرده است.

صالح‌آبادی با اشاره به اینکه سال ۹۸ عمق بازار متشکل ارزی ۵۰ میلیون دلار بود که در سال گذشته به ۷۰۰ میلیون دلار رسید و طی سال جاری بیش از این میزان مبادله شده است، اضافه کرد: بانک مرکزی بازارگردان است اما هیچ عرضه‌ای ندارد و صادرکنندگان، ارز را در بازار عرضه می‌کنند و نیاز به استفاده از منابع ارزی بانک مرکزی در این بازار نیست.

تعادل عرضه و تقاضا در بازار ارز

رئیس بانک مرکزی با بیان اینکه در حال حاضر عرضه و تقاضا تعادل دارد، خاطرنشان کرد: در صورت نیاز، بانک مرکزی می‌تواند به عنوان بازارگردان در بازار حضور پیدا کند اما فعلا تعادل بسیار خوبی در سامانه نیما و بازار متشکل ارزی برقرار است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه تعیین نرخ در بازار ارز به عوامل متعددی بستگی دارد، عنوان کرد: وظیفه بانک مرکزی حفظ تعادل بازار است و تلاش می‌کند ارز حاصل از صادرات غیرنفتی به چرخه تجاری بازگردد که این کار در اولویت قرار دارد.

صالح‌آبادی تصریح کرد: در خصوص تامین ارز ترجیحی، وقتی نرخ ۴۲۰۰ تومانی وجود دارد، تقاضای مازاد بر نیاز نیز وجود خواهد داشت اما در حد نیازهایی که وزارت کشاورزی، بهداشت و صنعت در چارچوب قوانین بودجه داشتند، ارز مورد نیاز تامین شده است.

یکی از دغدغه‌های جدی، حفظ ارزش پول ملی است

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های جدی، حفظ ارزش پول ملی است، گفت: در حوزه تورم نیز دو عامل بسیار مهم مطرح است که یکی کسری بودجه دولت است که باعث افزایش پایه پولی و برداشت از منابع بانک مرکزی می‌شود و بحث دیگر ناترازی بانک‌ها و اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی است که باعث افزایش پایه پولی و افزایش تورم می‌شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه فروش و واگذاری اموال مازاد بانک‌ها، شفاف‌سازی و نظارت بر آن یکی از برنامه‌های مهم است، اظهار کرد: در این راستا بانک‌ها باید اموال را مشخص کنند. البته سامانه مهتاب وجود دارد اما اصلاح و بهبود این رویه از جمله وظایف بانک مرکزی است.

وی ادامه داد: کمک به بانک‌ها در کاهش معوقات، عمق بخشیدن به بازار بین بانکی، عملیات بازار باز و انضباط مالی بانک‌ها از رویکردهای اصلی در دوره جدید است. کنترل رشد ترازنامه بانک‌ها با اعمال ضوابط کنترلی شروع شده و ادامه می‌یابد.

اوراق ذخیره نیازهای کوتاه مدت بانکی را مرتفع می‌کند

صالح‌آبادی خاطرنشان کرد: بانک‌ها حداقل ۳ درصد منابع سپرده شده را اوراق نگهداری کنند تا با ناترازی و محدودیت در تامین نقدینگی در موارد لزوم مواجه نشوند. این مورد بسیار مهم است چون موقعی که بانک‌ها کمبود نقدینگی پیدا کنند ممکن است به اضافه برداشت دست بزنند اما اوراق ذخیره، نیازهای کوتاه مدت بانکی را مرتفع می‌کند.

رئیس کل بانک مرکزی درباره انتشار اوراق دولتی نیز گفت: در مهرماه اوراق جدیدی منتشر نشد. از ابتدای سال جاری تاکنون، مجموعا ۴۳ هزار میلیارد تومان اوراق دولتی منتشر و فروخته شده و برنامه‌ای برای افزایش نرخ سود اوراق مشارکت نداریم.

پرداخت ۷۰ درصد تسهیلات بانکی برای سرمایه در گردش

وی با بیان اینکه رویکرد بازار سرمایه نیز، تعامل با بورس و کمک به بهبود شرایط است، اضافه کرد: یکی از برنامه‌ها در این راستا، ارائه تسهیلات شبکه بانکی به شرکت‌های کارگزاری بورس است. البته باید طوری باشد که محدودیتی برای تامین مالی بخش تولید از سوی بانک‌ها ایجاد نکند.

صالح‌آبادی تاکید کرد: بخش مهمی از نقدینگی به سمت تولید هدایت می‌شود و تقریبا ۷۰ درصد تسهیلات بانکی در بحث سرمایه در گردش که عمده آن در بخش صنعت و معدن است، پرداخت می‌شود.

منبع
بورس پرس

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا