تحلیل

تحلیل تکنیکال نماد حکشتی (۴ مرداد ۹۹)

شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با نماد حکشتی اولین بار در سال ۸۷ در بازار سرمایه عرضه شد. ارزش بازار هلدینگ حکشتی، معادل بیش از ۸۰ درصد کل ارزش بازار شرکت‌های موجود در گروه حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات است.

حکشتی سهامدار عمده بیش از ۱۰ شرکت مختلف کشتیرانی یا خدمات مرتبط از جمله تعمیر و نگهداری است. از میان این شرکت‌ها تنها شرکت کشتیرانی دریای خزر تاکنون در بورس عرضه شده‌اند.

حرکت پرشتاب نماد حکشتی در مسیر صعودی از اواخر دی ماه ۹۸ با شیب تندی آغاز گردید به طوری ‌که در شش ماه اخیر بازدهی ۱۲۰۰ درصدی این نماد را برای سهامداران شاهد بوده‌ایم.

قبل از شروع رالی صعودی ذکر شده، این نماد به مدت تقریبا پنج سال در یک بازه قیمتی در حال نوسان بوده و تغییرات قیمتی روند خاصی نداشته است. همچنین این شرکت در خرداد ۹۹ یک افزایش سرمایه ۳۰ درصدی را به ثبت رسانده است.

پتانسیل اصلی شرکت، افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی زیر مجموعه‌ها است. اگر چه تاکنون شرکت این موضوع را تایید نکرده است اما اخبار غیر رسمی از افزایش سرمایه حداقل ۷۰۰۰ درصدی شرکت حکایت دارد. استقبال بازار از این نماد نیز نشان‌دهنده محتمل ‌بودن این افزایش سرمایه است.

پتانسیل دیگر شرکت، عرضه اولیه دو مورد از شرکت‌های زیر مجموعه در بازار سرمایه است. همچنین در روزهای اخیر برخی اخبار از حضور برخی شرکت‌های دولتی از جمله حکشتی در صندوق ETF چهارم حکایت دارد که در صورت صحت می‌تواند انتظارات مثبت از این نماد را افزایش دهد. در ادامه گراف مربوط به ورود نقدینگی حقیقی نشان داده شده است.

در تایم فریم پنج ماهه موج های ۱ تا ۳ را با عدد داخل پرانتز مشخص کرده‌ایم. سپس در تایم فریم سه ماهه اعداد را با آبی نشان داده‌ایم. در آخر نیز ریزموج‌ها در تایم فریم دو ماهه را با قرمز نمایش دادیم که قیمت اکنون در اینجا قرار دارد و می تواند پتانسیل حرکتی بسیار زیادی داشته باشد.

مقاومت‌های پیش رو به ترتیب ۷۱۰۰ و ۷۷۰۰ تومان و حمایت‌های سهم نیز به ترتیب ۵۰۰۰ و ۵۵۰۰ تومان هستند.

آنچه در این مطلب بیان شده، صرفا نظر نویسنده است و اخبار بورس مسئولیتی در قبال درستی آن نداشته و پیش‌بینی‌های مطرح شده را تضمین نمی‌کند. پیامدهای حاصل از تصمیم‌گیری در خصوص پیروی از احتمالات بیان شده نیز بر عهده خواننده خواهد بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا