مقالات

چطور از ETF ها در سبد سهام خود استفاده کنیم؟

صندوق‌های قابل معامله یا همان ETF ها نوعی نوآوری در سرمایه‌گذاری هستند. این صندوق‌های سرمایه‌گذاری ترکیبی از بهترین ویژگی‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترکِ شاخص‌محور با انعطاف‌پذیری اوراق بهادار هستند. ETF ها تنوع، نسبت پایین‌تر هزینه‌ها و مالیات بهینه را در قالب یک سرمایه‌گذاری منعطف به سبد سهام سرمایه‌گذاران ارائه می‌کنند. چنین سرمایه‌گذاری‌ای می‌توانند با بسیاری از اهداف سرمایه‌گذاران سازگار شود.

با این حال، برای کسب مزایای واقعی سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل معامله باید از آن‌ها به صورت استراتژیک در سبد سهام خود استفاده کنید. در ادامه این مطلب چهار روش برای استفاده از ETF ها در سبد سهام پیشنهاد شده است. با استفاده از این روش‌ها می‌توانید بهره‌برداری مناسبی از امکانات این صندوق‌ها در پرتفوی خود داشته باشید. خواندن مقاله «صندوق قابل معامله؛ مالکیت دارایی‌های متنوع با ریسک کمتر» در درک بهتر ادامه این مقاله به شما کمک می‌کند.

۱.سرمایه‌گذاری مبتنی بر شاخص با صندوق‌های قابل معامله

از دیدگاه استراتژیک، اولین و بارزترین کاربرد ETF ها استفاده از آن‌ها به عنوان ابزاری برای سرمایه‌گذاری در شاخص‌هایی است که سهام شرکت‌ها از هر ابعادی را شامل می‌شوند. ETF هایی وجود دارند که بر محور شاخص‌هایی مانند اس‌اندپی ۵۰۰ (S&P 500)، نزدک-۱۰۰ (NASDAQ-100)، میانگین صنعتی داو جونز (Dow Jones Industrial Average) و هر شاخص عمده دیگر بازار سهام هستند.

در سوی دیگر، نوع دیگری از صندوق‌های قابل معامله وجود دارند که اوراق دارای درآمد ثابت را محور خود قرار داده‌اند. این ETF ها شاخص‌های گوناگون اوراق بدهی کوتاه‌مدت و بلندمدتی از جمله خزانه‌داری ۱ تا ۳ ساله لمان (Lehman 1-3 Year Treasury)، خزانه‌داری ۲۰ ساله لمان (the Lehman 20-Year Treasury) و شاخص اوراق قرضه کل لمان (Lehman Aggregate Bond Index) را پیگیری می‌کنند.

با استفاده از ETF ها برای تحت پوشش قرار دادن بخش‌های عمده بازار، می‌توان سریع و آسان یک سبد سهام کم هزینه و متنوع را جمع‌آوری کرد. تنها با استفاده از دو یا سه ETF می‌توان سبد سهامی را ایجاد کرد که تقریبا تمام بازار سهام و بخش عمده‌ای از  بازار اوراق دارای درآمد ثابت را پوشش دهد.

به محض خرید این صندوق‌های قابل معامله، می‎توان استراتژی «خرید و نگهداری» را پیش گرفت و سبد سهام همسو با پایه خود (یعنی شاخصی که آن را دنبال می‌کند) حرکت ‌خواهد کرد.

۲.مدیریت فعال سبد سهام بلندمدت‌تر با ETF ها

با استفاده از روشی مشابه، می‌توان سبد سهامی متنوع ایجاد کرد اما به جای خرید و نگهداری و پیگیری شاخص‌های عمده که همان مدیریت غیرفعال یا سرمایه‌گذاری منفعل است، از استراتژی مدیریت فعال استفاده کرد.

با این که ETF ها، صندوق سرمایه‌گذاری مبتنی بر شاخص هستند و به عبارتی هیچ مدیریت فعالی از طرف مدیر مالی ناظر بر سبد سهام آن‌ها وجود ندارد، این مساله سرمایه‌گذاران را از مدیریت فعال دارایی‌هایشان در صندوق بازنمی‌دارد. به عنوان مثال، فرض کنید که به باور شما، اوراق قرضه کوتاه مدت رشدی شارپی خواهند داشت. در این صورت شما می‌توانید اوراق خود را در بازار اوراق قرضه به فروش برسانید و در عوض ETF ‌ای را خریداری کنید که بر سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت متمرکز شده است. همچنین می‌توانید از همین روش برای انتظارات مالی خود در زمینه سهام نیز استفاده کنید.

البته شاخص‌های اصلی بازار تنها نشان‌دهنده بخشی از فرصت‌های سرمایه‌گذاری متعددی هستند که صندوق‌های قابل معامله فراهم می‌کنند. اگر هم‌اکنون بخش اصلی سبد سهام خود را تشکیل داده‌اید، می‌توانید دارایی‌های اصلی خود را با ETF های تخصصی‌تر تقویت کنند؛ ETF هایی که امکان ورود به مجموعه گسترده‌ای از شرکت‌هایی دارای سرمایه کوچک، بخش‌های مختلف اقتصادی (یا همان صنایع)، کالاها، بازارهای بین‌المللی، بازارهای نوظهور و سایر فرصت‌های سرمایه‌گذاری را فراهم می‌کنند.

در این میان ETFهایی نیز وجود دارد که شاخص بخش خاصی از بازار را پیگیری می‌کنند. از جمله این بخش‌ها می‌توان به بیوتکنولوژی، بهداشت و درمان، شرکت‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات (REITs)، طلا، شاخص بورس ژاپن، شاخص بورس اسپانیا و سایر شاخص‌ها اشاره کرد.

با افزودن پوزیشن‌های کوچک از این صندوق‌ها به دارایی‌های خود، می‌توان مکمل موثرتری را به سبد سهام خود اضافه کرد. همانطور که پیشتر گفتیم، می‌توان از استراتژی خرید و نگهداری برای ایجاد یک سبد سهام بلند‌مدت استفاده کرد اما همچنین می‌توان شیوه‌های معامله فعال بیشتری را نیز به کار گرفت.

به عنوان مثال، اگر فکر می‌کنید شرکت‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات قرار است افت کنند و طلا افزایش در آستانه رشد است، می‌توانید در هر زمانی از جلسه معاملاتی از پوزیشن خود در شرکت‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات خارج شوید و به طلا ورود کنید.

۳.تجارت فعال با ETF ها

اگر مدیریت فعالانه یک سبد سهام بلند مدت باب میل شما نیست، احتمالا ETF ها به مذاق شما خوش آیند. سرمایه‌گذاران بلندمدت ممکن است از استراتژی‌های فعال و معاملات روزانه اجتناب کنند. اما اگر به دنبال راهی برای ورود و خروج مکرر از بازارها یا صنایع هستید، ETF ها بهترین سازوکار را برای این منظور دارند. از آن جا که صندوق‌های قابل معامله مانند سهام و اوراق بدهی طی ساعات معاملاتی معاملات خود را انجام می‌دهند، می‌توانند به سرعت در واکنش به تحولات بازار خرید و فروش شوند. این صندوق‌ها همچنین بر خلاف بسیاری از صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، جریمه‌ای برای فروش‌ واحدها زودتر از یک بازه زمانی مشخص اعمال نمی‌کنند.

درست است که باید برای هر بار معامله ETF ها کمیسیون پرداخت کرد. اما اگر ارزش دلاری معامله به اندازه کافی بالا باشد، میزان کمیسیون برای معامله‌گر ناچیز خواهد بود.

همچنین از آنجا که ETF ها طی ساعات معاملاتی معامله می‌شوند، می‌توان با آن‌ها نوسان‌گیری کرد. علاوه بر این می‌توان این صندوق‌ها را برای پوشش ریسک به کار گرفت و با اعتباری کارگزاری‌ها خرید.

هر استراتژی‌ای که با سهام و اوراق بدهی انجام می‌شود، با ETF ها نیز قابل انجام است. اما به جای معامله سهام یا اوراق قرضه صادر شده توسط یک شرکت واحد، شما با کل بازار یا بخشی از بازار تجارت می‌کنید.

۴.سرمایه‌گذاری با مدیریت حرفه‌ای غیرمستقیم در ETF ها

برای سرمایه‌گذارانی که سرمایه‌گذاری مبتنی بر کارمزد را به سرمایه‌گذاری مبتنی بر کمیسیون ترجیح می‌دهند، ETF ها می‌توانند گزینه مناسبی باشند. زیرا این صندوق‌ها نیز یکی از جمله فرصت‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر کارمزد هستند. مشتقات دارای مدیریت حرفه‌ای غیرمستقیم ETF ها هنوز مراحل ابتدایی را می‌گذرانند، اما مطمئنا در آینده نزدیک مشتقات بیشتری از این دست ایجاد خواهند شد.

جمع‌بندی

در مجموع، ETF ها چارچوبی مناسب، مقرون به صرفه، بهینه در زمینه مالیات و انعطاف‌پذیر هستند. فهم و استفاده از آن‌ها آسان است و با چنان سرعتی در حال محبوب شدن هستند که برخی از کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند، روزی ETF ها از محبوبیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک پیشی خواهند گرفت. اگر ETF ها هنوز جایی در سبد سهام شما پیدا نکرده‌اند، به احتمال زیاد در آینده این اتفاق خواهد افتاد و این صندوق‌ها جای خود را در پرتفوی شما باز خواهند کرد.

منبع
Investopedia

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا