اخبار

محدود کردن عرضه‌ حقوقی ها در دستور کار بورس تهران

مدیر عامل بورس تهران ضمن تشریح عوامل افت‌های اخیر شاخص بورس از تلاش برای محدود کردن عرضه‌ ی حقوقی ها توسط ابزارهای مقرراتی خبر داد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از خبرگزاری صدا وسیما، علی صحرایی مدیرعامل بورس تهران، در رابطه با ریزش‌های اخیر بورس و محدود کردن عرضه‌ ی حقوقی ها گفت: حقوقی‌ها باید متناسب با شرایط بازار، عرضه داشته باشند، ما از طریق ابزار‌های مقرراتی تلاش می‌کنیم تا قانونمند عرضه حقوقی‌ها را محدود کنیم، ضمن اینکه در همه دنیا میزان عرضه حقوقی‌ها محدود است.

صحرایی با اشاره به اینکه هدف صندوق بازارگردان، نقدشوندگی بازار است، اضافه کرد: طبق مصوبات شورای عالی بورس، از ۲۰ شهریورماه امسال، ناشران و سهامداران عمده موظف هستند نقدشوندگی را از طریق ابزار بازسازی و عملیات بازارگردانی انجام دهند و صف‌های فروش و خرید را جمع کنند.

وی ادامه داد: ۱۷۵ شرکت بازارگردان به بورس تهران معرفی شدند، ۱۳ ناشر به دلیل کمبود منابع، بازارگردانی را نپذیرفتند، ۹۴ ناشر مدارک را برای شرکت بورس ارسال کردند و هنوز ۵۸ ناشر با بورس تهران مکاتباتی انجام نداده‌اند.

مدیر عامل بورس تهران همچنین گفت: بورس تهران تا به امروز ۲۰ شرکت که بازارگردانی را انجام نداده‌اند را به کمیته تخلفات فراخوانده، زیرا این وظیفه، الزامیست و باید بازارگردانی انجام شود.

صحرایی افزود: در روز گذشته ۲۵ نماد متوقف بود، ۵۳ شرکت، بازارسازی انجام داد، ۳۲ شرکت تعهد کامل برای بازار گردانی و ۷۶ شرکت بخش عمده‌ای از تعهدات عملیات بازارگردانی انجام داده است ضمن اینکه ۲۰۰ شرکت عدم تعهد بازار گردانی داشتند.

وی گفت: برخی از حقوقی‌ها در هفته گذشته در پایان معاملات، عرضه‌هایی انجام دادند و باعث نگرانی بسیاری از سهامداران حقیقی شدند.

عرضه‌ی حقوقی‌ها باید متناسب با شرایط بازار باشد

وی با بیان اینکه حقوقی‌ها باید متناسب با شرایط بازار، عرضه داشته باشند افرود: ما از طریق ابزار‌های مقرراتی تلاش می‌کنیم تا قانونمند عرضه حقوقی‌ها را محدود کنیم، ضمن اینکه در همه دنیا میزان عرضه حقوقی‌ها محدود است و سهامداران عمده، ملزم هستند برای فروش سهام خود، بازار یابی کنند، اما در کشور ما حقوقی‌ها به صورت نماد عادی در بازار عرضه می‌کنند.

مدیرعامل بورس تهران اضافه کرد: برخی از حقوقی‌ها، در زمان اوج (پیک) نوسان بازار، یعنی در تیر و مرداد اقدام به عرضه سهام کردند و در نقد شوندگی سهام، مشارکت نداشتند.

وی همچنین درباره افت بازار سرمایه توضیح داد: انتخابات سایر کشور‌ها و اخبار مرتبط با آن، تاثیر زیادی در بازار سرمایه گذاشته ضمن اینکه اخبار مربوط به شرکت‌های فلزاتی و معدنی، هم تاثیر زیادی در افت شاخص داشت و عرضه‌های روز چهارشنبه توسط حقوقی‌ها نیز یکی از دلایل افت بازار است.

منبع
خبرگزاری صدا و سیما

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا