تحلیل

تحلیل تکنیکال نماد ونیکی (۱۷ شهریور ۹۹)

شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران با نماد ونیکی اولین بار در سال ۸۰ در بازار سرمایه عرضه شد. فعالیت اصلی شرکت، سرمایه‌گذاری مستقیم یا مشارکت در ایجاد، توسعه و راه‌اندازی طرح‌ها و شرکت‌های تولیدی و خدماتی و همچنین خرید و فروش سهام و اوراق بهادار است. نکته جالب اینکه دو سهامدار عمده نماد ونیکی، بانک ملی و بانک مرکزی می‌باشند و به همین واسطه بسیاری از سهامداران حقیقی قدیمی ونیکی، کارمندان این دو بانک می‌باشند.

پرتفوی این شرکت در میان گروه‌های مختلف توزیع شده؛ به طوری که بیش از ۱۰۰ شرکت بورسی و نزدیک به ۱۰۰ شرکت غیر بورسی در پرتفوی ونیکی دیده می‌شود. بهای تمام شده بورسی‌ها ۳۳۰۰ میلیارد تومان و بهای تمام شده غیر بورسی‌ها ۴۵۵ میلیارد تومان است.

گروه‌ محصولات شیمیایی، چند رشته‌ای صنعتی، فلزات اساسی، استخراج کانه‌های فلزی، آهن، گچ و سیمان، محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر، خودرو و محصولات دارویی، ترکیب اصلی این شرکت سرمایه‌گذاری باسابقه است.

حرکت پرشتاب نماد ونیکی در مسیر صعودی از اوایل فروردین، همزمان با نمادهای زیر مجموعه آغاز گردید. البته روند قیمت این سهم همواره در دو سال‌ اخیر صعودی بوده ولی از تاریخ مذکور شیب خط روند به شکل محسوسی تند گردیده است به طوری ‌که در پنج ماه اخیر بازدهی ۳۰۰ درصدی این نماد را برای سهامداران شاهد بوده‌ایم. نکته مهم اینکه در یک ماه اخیر که بازار دچار ریزش شدیدی گردیده و اکثر سهم‌ها ۳۰ تا ۶۰ درصد افت قیمت را تجربه کردند، این نماد تنها ۸ درصد نسبت به اوج قیمتی خود دچار اصلاح شده است. در ادامه گراف مربوط به ورود نقدینگی حقیقی ارائه شده است.

از مزایای سرمایه‌گذاری در این شرکت، سهیم شدن در سود و زیان سبدی از سهام بنیادی به جای خرید تنها یک سهم است که باعث کاهش ریسک سرمایه‌گذاری می‌گردد. در حال حاضر در نماد ونیکی، نسبت قیمت به خالص ارزش دارایی (NAV) ۰/۸ است که نشان از ارزندگی سهم دارد. البته در گذشته نیز، فاصله قیمت از  NAV  تقریبا به همین شکل بوده است.

از نظر نموداری سهم در موج ۳ از (۳) قرار دارد و یک دوره اصلاحی در انتظار سهم است. حمایت‌های سهم به ترتیب ۴۱۰۰ و ۳۴۰۰ تومان و مقاومت‌های پیش رو نیز به ترتیب ۴۹۰۰ و ۷۷۰۰ تومان هستند.

آنچه در این مطلب بیان شده، صرفا نظر نویسنده است و اخبار بورس مسئولیتی در قبال درستی آن نداشته و پیش‌بینی‌های مطرح شده را تضمین نمی‌کند. پیامدهای حاصل از تصمیم‌گیری در خصوص پیروی از احتمالات بیان شده نیز بر عهده خواننده خواهد بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا