آموزش

بازار مالی بورس کالا؛ سرمایه‌گذاری در ابزارهای مالی کالایی

بورس کالا یکی از چهار زیرمجموعه بازار سرمایه ایران است که برای رفع مشکلات بازارهای سنتی در زمینه معاملات کالایی ایجاد شده است. بورس کالا که نقش قابل توجهی در تعیین قیمت کالاهای پایه دارد، شامل چهار بازار زیرمجموعه است که عبارتند از بازار فرعی، بازار فیزیکی، بازار مشتقه و بازار مالی.

این بازارها کاربردهای جداگانه‌ای دارند اما هدف همه آن‌ها تسهیل معاملات کالایی در بستری قانونمند است. پیشتر درباره بازار فرعی، بازار فیزیکی و بازار مشتقه و ویژگی‌ها و شرایط معاملات آن‌ها توضیح داده‌ایم. در این مطلب اما بازار مالی بورس کالا و ابزارهای مالی زیرمجموعه آن را معرفی خواهیم کرد.

بازار مالی بورس کالا چیست؟

آشنایی با بازار مالی بورس کالا

بازار مالی بورس کالا، سرمایه‌های سرگردان را به منظور تامین مالی در بخش تولید جذب می‌کند. اما آن‌چه این بازار را جذاب می‌کند، ابزارهایی است که برای آن طراحی شده است. هر یک از این ابزارها برای استفاده در شرایطی خاص و با توجه به کالاهایی که می‌توان در آن بستر معامله کرد، ایجاد شده‌اند.

قراردادهای سلف موازی استاندارد، گواهی سپرده کالایی و صندوق‌های کالایی سه ابزار مهم هستند که زیرمجموعه بازار مالی بورس کالا به شمار می‌روند. در ادامه می‌خواهیم با این بخش‌ها بیشتر آشنا شویم تا بهتر متوجه شویم که مزایای بازار مالی بورس کالا چیست.

ابزارهای بازار مالی بورس کالا

سلف موازی استاندارد

پشتوانه اوراق سلف موازی استاندارد، محصولاتی است که در بنگاه‌های اقتصادی تولید می‌شود. اگر این محصولات وجود نداشته باشند، اوراق سلف منتشر نخواهند شد. این اوراق ابزارهایی هستند که ویژگی‌های منحصر به فردی دارند.

سررسید این اوراق معمولا یک‌ساله است. از دیگر ویژگی‌های اوراق سلف موازی استاندارد این است که می‌توانند منابع مالی صنایع بالادستی یا همان تولیدکنندگان مواد اولیه را در بلندمدت تامین کنند. این اوراق علاوه بر تامین سرمایه در گردش، می‌توانند موجب گسترش خط تولید و هم‌چنین افزایش سرمایه‌گذاری ثابت شوند. هم‌چنین می‌توان از سرمایه‌های عمومی که در تامین مالی صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند، بهره‌برداری کرد. خرید این اوراق مساوی است با سود تضمین‌شده برای سرمایه‌گذار. به علاوه می‌توان معاملات ثانویه را نیز بر روی این اوراق انجام داد. هم‌چنین وجود بازارگردان، نقدشوندگی این اوراق را با حداقل سود مشخص‌شده تضمین می‌کند.

بیشتر بخوانید

گواهی سپرده‌ کالایی

اما یکی دیگر از بخش‌ها و ابزارهای مالی بورس کالا، گواهی سپرده کالایی است. این ابزار برای نخستین بار به منظور تامین مالی در بخش کشاورزی ایجاد شد. البته با توجه به تجربه مشابه موفق جهانی بود که این اوراق در این بخش به کار گرفته شدند. گواهی سپرده کالایی به قبض انبار هم شناخته می‌شود.

اما چه کسانی از این اوراق استفاده می‌کنند؟ گروه اول افرادی هستند که مصرف‌کننده به شمار می‌روند. یعنی پس از این‌که این اوراق را خریداری می‌کنند، محصول خود را دریافت می‌کنند. اما گروه دیگر سرمایه‌گذار هستند. یعنی قصد ندارند کالا را به صورت فیزیکی تحویل بگیرند. بلکه فقط بر روی این اوراق سرمایه‌گذاری می‌کنند. آن‌ها با تکیه بر نوسان قیمتی، این اوراق را نگهداری و از آن‌ها کسب سود می‌کنند.

صندوق سرمایه‌گذاری کالایی

صندوق سرمایه‌گذاری کالایی یکی دیگر از ابزارهای بازار مالی بورس کالاست. با وجود این صندوق‌ها، سرمایه‌گذاران می‌توانند به جای این‌که کالا را خریداری کنند و هزینه‌های فراوانی را بابت حمل‌ونقل و نگهداری کالا بپردازند، اوراق صندوق را خریداری کنند. در این صورت هزینه‌های انبارداری و ریسک خسارت‌های احتمالی نیز از بین می‌رود. همین ویژگی است که موجب استقبال سرمایه‌گذاران از این صندوق‌ها شده است. این صندوق‌ها از کالاهای مختلف و پایه‌ای تشکیل شده‌اند که در بورس کالا قابل معامله‌ هستند.

سرمایه‌گذارانی که این اوراق را می‌خرند، در واقع مالک کالای مورد نظر به شمار می‌روند. مسئولیت نگهداری کالا نیز از عهده آن‌ها ساقط می‌شود. بخش اعظم وجوهی که به این صندوق‌ها واریز می‌شود، صرف سرمایه‌گذاری بر روی یک کالای خاص می‌شود. افرادی که به سرمایه‌گذاری در آن کالای خاص تمایل دارند، می‌توانند واحدهای این صندوق‌ها را خریداری کنند و به این طریق در بستری مطمئن سودآوری داشته باشند.

جمع‌بندی

بورس کالا بستری است که از مشکلات بازارهای سنتی در زمینه معاملات کالاهای پایه کاسته است. در این بازار، افراد می‌توانند به راحتی بر روی کالای مورد نظر خود سرمایه‌گذاری یا آن را خریداری کنند. این بورس شامل چهار بازار است که عبارتند از بازار مشتقه، بازار فیزیکی، بازار فرعی و بازار مالی.

بازار مالی بورس کالا دارای سه ابزار مالی است که برای افراد خاصی جذاب هستند و هر یک مخاطب‌های خاص خود را دارند. این سه ابزار عبارتند از سلف موازی استاندارد، گواهی سپرده‌ کالایی و صندوق سرمایه‌گذاری کالایی. اگر شما هم می‌خواهید در این بستر فعالیت کنید، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا آگاهی خود را در این زمینه بالا ببرید و سپس برای ورود به این بازار اقدام کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا