اخبار

عرضه دومین ETF دولتی چه زمانی است؟

قرار است دومین ETF دولتی که متشکل از شرکت‌های پالایش نفت تبریز، پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت اصفهان و پالایش نفت تهران است، تا آخر ماه جاری عرضه ‌شود و احتمالا در سه هفته باقی مانده مرداد ماه سهامداران شاهد پذیره‌نویسی دارا دوم باشند.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت ‌نیوز، روز گذشته ابوالقاسم شمسی جامخانه، معاون شرکت‌ها و قیمت‌گذاری بنگاه‌های سازمان خصوصی‌سازی خبر داد، ۱۳ بنگاه در قالب ETF واگذار می‌شوند.

وی درباره دیگر برنامه‌های واگذاری نیز گفت، هفت شرکت نیز از قبل پذیرش داشتند و به مرور یا تدریجی و یا به صورت بلوکی عرضه می‌شوند.

به گفته او، همچنین ۶۶ بنگاه که قابلیت پذیرش در بازار سرمایه را ندارند، پس از قیمت‌گذاری توسط کارشناسان رسمی دادگستری و تصویب هیات واگذاری از طریق بازار سوم فرابورس عرضه می شوند و مابقی که شامل ۶۷ بنگاه می‌شود، پس از اصلاح ساختار و ادغام تعیین تکلیف و واگذار خواهند شد.

این مقام مسئول در حالی از واگذاری ۱۳ بنگاه در قالب ETF خبر داده که پیش از این مقامات مسئول دیگر نیز درباره صندوق دارادوم توضیحاتی داده بودند.

پیش از این ایسنا گزارش داده بود، طبق وعده مسئولان قرار است دو صندوق دیگر که یکی شامل صنایع فلزی و خودرو و دیگری شامل چهار شرکت پالایشی می‌شود نیز عرضه شود. البته به نظر می‌رسد قرعه فال برای دارادوم به نام پالایشی‌ها افتاده و چهار شرکت پالایش نفت تبریز، پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت اصفهان و پالایش نفت تهران در این صندوق جای می‌گیرند.

آن‌طور که علیرضا صالح، رئیس سازمان خصوصی‌سازی در سایت این سازمان اعلام کرده است، دومین ETF دولتی نیز که متشکل از سهام دولت در شرکت‌های پالایشی است قرار است مرداد ماه تشکیل و در بورس عرضه شود.

در مورد جزییات بیشتر نیز ابوالقاسم شمسی جامخانه، معاون سازمان خصوصی سازی، با اشاره به عرضه سهام دولت در قالب ETF، اظهار کرده است، ETF پالایشی کارها درحال انجام است. در این راستا تصمیم اولیه دولت چهار پالایشگاه تبریز، اصفهان، تهران و بندرعباس بود. در حال حاضر طبق مصوبه هیات واگذاری، دو مورد از پالایشگاه‌ها بلوکی عرضه می‌شود.

وی ادامه داد، پالایشگاه تبریز که آگهی شد و پالایشگاه بندرعباس هم به زودی آگهی می‌شود؛ بنابراین باقی مانده سهام دولت در پالایشگاه‌های نفت تهران و اصفهان، در قالب ETF پالایشی عرضه خواهد شد.

اما در مورد رقم دارادوم، عباس معمارنژاد، معاون امور بیمه و بانک وزارت امور اقتصادی و دارایی گفته است، واحدهای دومین صندوق دولتی هم اواخر تیر یا اوایل مرداد پذیره‌نویسی می‌شود و سقف خرید در این صندوق‌ها ۵ میلیون تومان خواهد بود.

منبع
تجارت نیوز
برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن