اخبار

جزییات تازه از عرضه دارا دوم

معاون سازمان خصوصی سازی درباره ETF های بعدی با نمادهای دارا دوم و دارا سوم که قرار است در بورس عرضه شوند، گفت، مقدمات مربوط بهETF  پالایشی درحال انجام است و تصمیم اولیه دولت در خصوص پالایشگاه‌های این صندوق، چهار پالایشگاه تبریز، اصفهان، تهران و بندرعباس است.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از خبرگزاری ایسنا، ابوالقاسم شمسی جامخانه، معاون سازمان خصوصی سازی با اشاره به عرضه سهام دولت در قالب ETF اظهار کرد، مراحل مربوط به عرضه ETF پالایشی با نماد دارا دوم در حال انجام است. در این راستا تصمیم اولیه دولت چهار پالایشگاه تبریز، اصفهان، تهران و بندرعباس بود. درحال حاضر طبق مصوبه هیات واگذاری، دو مورد از پالایشگاه‌ها بلوکی عرضه می‌شود.

وی ادامه داد، پالایشگاه تبریز آگهی شده و پالایشگاه بندرعباس هم به زودی آگهی می‌شود؛ بنابراین باقی مانده سهام دولت در پالایشگاه‌های نفت تهران و اصفهان، در قالب ETF پالایشی عرضه خواهد شد.

شمسی با بیان اینکه سومین ETF مربوط به صنایع فلزی و خودروسازی است، اظهار کرد، « این صندوق شامل فولاد مبارکه و صنایع مس و سهام متعلق به دولت در سایپا و ایران خودرو خواهد بود. هم اکنون مقدمات و مکاتبات مربوط به این صندوق در حال انجام است. سهام برخی از این شرکت‌ها در وثیقه بانک‌ها قرار دارند که از وزارت صمت تقاضا شد که وثیقه جایگرین تعیین کند. با توجه به اینکه در این راستا، مصوبه هیات وزیران وجود دارد امیدواریم با دستور وزیر صمت این کار سرعت بگیرد ».

وی افزود، دولت قصد داشت سهام خود در شرکت‌های دولتی را در بورس عرضه کند و در این راستا سه صندوق تعریف شد که شامل شرکت‌هایی می‌شوند که در حال حاضر در بورس وجود دارند. این سه صندق شامل صندوق واسطه‌گری مالی، پالایشی (چهار پالایشگاه به ارزش ۲۲ هزار میلیارد تومان) و صنایع فلزی و خودروسازی می‌شود.

شمسی اظهار کرد، در این راستا، پذیره‌نویسی نخستین صندوق که شامل باقیمانده سهام دولت در بانک‌های ملت، تجارت و صادرات ایران و بیمه‌های البرز و اتکایی امین می‌شد، اواسط اردیبهشت آغاز و معامله آن نیز تقریبا یک ماه پس از پذیره نویسی تحت نماد دارا یکم آغاز شد.

وی در ادامه گفت، با توجه به اینکه صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس سه صندوق واسطه گری مالی، خودروسازی و صنایع فلزی و صنایع پالایش نفت و پتروشیمی هستند، این سوال وجود داشت که آیا فردی که با کد ملی یا کد بورسی خود در صندوق اول (واسطه گری مالی یکم) تا سقف دو میلیون تومان پذیره نویسی می‌کند، امکان پذیره نویسی در سایر صندوق‌ها را دارد یا خیر. باید گفت منعی برای پذیره نویسی در سایر صندوق‌ها در شرایط مذکور وجود ندارد؛ بنابراین تخفیف در نظر گرفته شده فقط برای یک صندوق اعمال می‌شود.

به گفته این مقام، هر چند دارا یکم آنطور که باید و شاید مورد استقبال مردم قرار نگرفت و در حالی که باید ۱۷ هزار میلیارد تومان وجه جذب می‌کرد، فقط ۶۰۰۰ میلیارد تومان جذب کرد، اما بازدهی خوب این صندوق (افزایش ۲.۷ برابری این صندوق) باعث شده بسیاری از مردم منتظر صندوق بعدی که قرار است از سوی دولت عرضه شود، بنشینند.

بر این اساس، به گفته مدیرعامل بورس تهران، بین دو صندوق باقی‌مانده پالایشی و صنایع فلزی و خودرو، دومین صندوق قابل معامله که قرار است در بورس عرضه شود مربوط به صنایع فلزی و خودرویی است. البته زمان عرضه این صندوق هنوز مشخص نیست و طبق گفته‌ رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، هنوز دولت از این سازمان ETF جدید درخواست نکرده است.

منبع
ایسنا
برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن