اخبار

عشقی: اساسنامه صندوق پالایشی یکم و دارا یکم در دولت اصلاح می‌شود | بسته شدن نماد، خطر قرمز سازمان بورس است

رئیس سازمان بورس با تشریح عملکرد سازمان بورس در ۱۰ ماه گذشته از اصلاح اساسنامه صندوق پالایشی یکم و دارا یکم در دولت خبر داد و اعلام کرد که بسته شدن نماد یکی از خطوط قرمز سازمان بورس است که تنبیه سرمایه‌گذار تلقی می‌شود نه شرکت.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از ایبنا، مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با حضور در برنامه تهران ۲۰ شبکه پنج سیما و در تشریح عملکرد سازمان بورس در ۱۰ ماه گذشته از اصلاح اساسنامه صندوق پالایشی یکم و دارا یکم در دولت خبر داد و گفت: بند به بند اساسنامه این دو صندوق، باید در دولت تصویب شود.

عشقی اظهار کرد: معامله دو صندوق پالایشی یکم و دارا یکم نزدیک به ارزش خالص دارایی (NAV) خواهد بود؛ چرا که فرآیند‌های بازار، ارزش صندوق را به ارزش خالص دارایی خواهد رساند.

اهمیت بازار سهام برای دولت

این مقام مسئول با بیان اینکه تلاش کردیم التهابات بازار را مدیریت و دغدغه‌های بازار سرمایه را به دولت منتقل کنیم، عنوان کرد: ارزش بورس و فرابورس ۷ هزار میلیارد تومان است؛ یعنی بیش از نقدینگی کل کشور و تقریبا معادل کل GDP کشور. برای همین بازار سهام برای دولت بسیار مهم است.

وی ضمن اشاره به اینکه هم‌اکنون صندوق‌های تضمین اصل سرمایه راه‌اندازی شده تا اصل سرمایه مردم تضمین شود، اضافه کرد: از سال ۸۸ هیچ گونه مجوز کارگزاری صادر نشده بود، از سال گذشته حدود ۱۵ مجوز کارگزاری صادر شده است و از این ۱۵ کارگزاری حدود ۵ کارگزاری تاسیس شد و درحال شروع فعالیت هستند.

این مقام ارشد سازمان بورس با اشاره به اینکه از سال گذشته تاکنون چهار واریزی به صندوق تثبیت بازار سرمایه داشتیم و پیگیر ادامه این واریزی‌ها هستیم، بیان کرد: ما عموم مردم را به سرمایه‌گذاری غیرمستقیم دعوت می‌کنیم. تا پیش از این مردم ابزار‌های کمی برای سرمایه گذاری در اختیار داشتند.

تعداد و تاریخ عرضه خودرو در بورس سایت بورس کالا مشخص شده است

عشقی عرضه خودرو در بورس کالا را پیروزی شفافیت بر دلالان خواند و خاطرنشان کرد: با اعلام عرضه دو خودرو فیدلیتی و دیگنیتی، قیمت در بازار غیررسمی کاهش پیدا کرد. پس از عرضه نیز، قیمت این دو خودرو مجددا کاهش پیدا کرد. در سایت بورس کالا، تعداد و تاریخ عرضه‌های بعدی مشخص شده است.

وی بسته شدن نماد را یکی از خطوط قرمز سازمان بورس برشمرد و گفت: بسته شدن نماد، تنبیه سرمایه‌گذار است نه شرکت. برای همین برای احقاق حقوق سرمایه گذار تلاش کردیم و بسیاری از نماد‌های بازار پایه باز شده است.

رئیس سازمان بورس با تاکید بر اینکه بعضی از نماد‌ها عملکرد بسیار غیرشفافی دارند و صورت‌های مالی غیرقابل قبولی دارند، اظهار کرد: تلاش داریم با همکاری قوه قضائیه این معضل را نیز حل کنیم.

سود تمامی شرکت‌ها از طریق سجام پرداخت می‌شود

وی با بیان اینکه امسال همه شرکت‌ها سود خود را به صورت الکترونیک پرداخت می‌کنند، خاطرنشان کرد: مشکل قدیمی دیگری، سودهای رسوب شده سهامداران در سال‌های گذشته بود که اکنون آن هم به صورت الکترونیکی توسط سپرده‌گذاری مرکزی و از طریق سامانه سجام پرداخت می‌شود.

رئیس سازمان بورس گفت: یکی از مصادیق بی‌عدالتی میان کارگزار و بازارگردان و مردم عادی که به معامله سهام می‌پرداختند، عدم نمایش عمق مظنه بود. سازمان برای رفع این بی‌عدالتی، عمق مظنه را در اختیار همه قرار داد؛ اگرچه که در هیچ کجای دنیا عمق مظنه به صورت رایگان در اختیار عموم قرار نمیگیرد.

منبع
ایبنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا